Ga direct naar: Hoofdinhoud
Ga direct naar: Hoofdnavigatie

Ontdek ons nieuwe concertseizoen 2026–2027

05 maart 2026
3 min leestijd

Met veel plezier presenteren wij het concertseizoen 2026–2027 van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Een seizoen vol betovering waarin ruimte is voor grote symfonische werken en intieme momenten. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest bouwt dit seizoen verder op vertrouwde samenwerkingen, met hart voor vakmanschap en vernieuwing. Een seizoen waarin wij ons elke dag verbinden met ons publiek, de stad en de muziek. 

Gedenkjaar Beethoven

In aanloop naar Beethovens tweehonderdste sterfjaar hoor je dit seizoen een gevarieerde selectie van zijn muziek: van stormachtig drama tot pure verstilling. Op 14 mei, bij de herdenking van het bombardement op Rotterdam, spelen we Beethovens Vijfde — de symfonie met de beroemde openingsmaten die herinnert, raakt en overeind houdt. En natuurlijk klinkt ook de Negende: ooit verguisd, nu een radicale oproep tot verbroedering.

"Voor symfonieorkesten is er een tijd vóór en een tijd ná Beethoven. Natuurlijk, onbetwiste genieën als Haydn en Mozart bereidden de symfonische weg, met gepast respect voor de klassieke regels. Beethoven brak met die regels, en hoe. Een steeds uitdijend orkest (Trombones! Slagwerk!) sprak een steeds radicalere taal (Dissonanten! Nog meer dissonanten!) waarmee epische verhalen werden verteld (een koor!) die de oren van zijn publiek deden klapperen. De weg naar Bruckner, Wagner, Webern en vele anderen lag wijd open.

Het Rotterdams Philharmonisch neemt de hoed af voor Beethoven, en een voorschot op diens tweehonderdste sterfjaar in 2027. Dat doen we komend seizoen met een uitgebreid portret van Beethoven, met geweldige dirigenten en solisten, en dat in verwachte én onverwachte combinaties met componisten die na hem kwamen. De invloed van Beethoven is immers voelbaar tot de dag van vandaag.

Neem Beethovens talent om met de kleinste muzikale bouwstenen grootse structuren te bouwen. Bruckner lette goed op en ontwierp zijn eigen monumenten (neem zijn epische Zesde met dat wonderschone Adagio). Anton Webern, evenzeer geïnspireerd door Beethoven, boetseerde juist een miniatuursymfonie, waarbij elke noot op een weegschaaltje werd gelegd. Ook de idealen van Beethoven bleken aanstekelijk. Hij protesteerde tegen tirannie en stelde zich op als onafhankelijk kunstenaar (maar was stiekem toch heel pragmatisch). Het inspireerde romantici als Richard Wagner. Maar ook de geallieerden in de Tweede Wereldoorlog: de openingsmaten van Beethovens Vijfde werden een symbool van hoop en verzet. Die symfonie spelen wij op 14 mei, de herdenking van het bombardement op Rotterdam.

Natuurlijk mag Beethovens Negende niet ontbreken. Dit baanbrekende werk werd door sommige tijdgenoten omschreven als ‘monsterlijk’ en ‘smakeloos’. Inmiddels weten we beter.

De Negende is een oproep tot verbroedering, en het Rotterdams Philharmonisch Orkest benadrukt dit door het vooraf te laten gaan door het spirituele Fratres van Arvo Pärt. De roep om medemenselijkheid blijft immers onverminderd actueel. " - Floris Don, Manager artistieke zaken

We zien uit naar de terugkeer op ons podium van vertrouwde dirigenten en solisten, naast veelbelovende talenten en topmusici die we aan je voorstellen in hun langverwachte debuut bij ons orkest. Verder treden onze eigen musici naar voren als solisten, onder meer Albane Baron en Juliette Hurel in Mozarts Concert voor harp en fluit en Felipe Freitas in Strauss’ Tweede hoornconcert

Je vindt de brochure deze week bij jou op de mat, of bekijk onze concertagenda.

Klantenservice
Nieuwsbrieven

Meld je aan voor onze tweewekelijkse agendamail en maandelijkse nieuwsbrief en blijf op de hoogte.

inschrijven